YAZARLA BULUŞMA (3)

Mübehher Özbek – Ebru Sitesi

Edebiyat Topluluğunun, öğrencileri yazarla buluşturma etkinliğini mayıs ayında gerçekleştirdik.

Mahallemizdeki Ahmet Barındırır İlkokulu 3. Sınıf öğrencilerini yazar Pelin Güneş ile buluşturup, Elma Yayınevi’nden çıkan “Ceren Konuyu Anlamadı” adlı kitap üzerinden bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kitabın kahramanı aykırı soruları ve farklı bakış açıları ile arkadaşlarından ayrılmakta hatta onların tepkilerini çekmektedir. Yazar neden böyle bir kahraman seçtiğini, öğrencilerin duygu ve düşüncelerini de alarak açıklamaya çalıştı. Çocuklardan gelen cevaplar o kadar güzeldi ki, başta yazar olmak üzere orada bulunun tüm yetişkinlerin hayranlığını kazandılar.

Bir öyküdeki ‘’Ezik’’ kelimesinin anlamını ve insanlar üzerinde yarattığı duyguyu konuşurken de, duygunun öfke olduğu ve nasıl baş edileceğine gelindi. Yöntemleri farklıydı. Neredeyse her çocuğun kendine göre bir yöntemi vardı. Kimisi 10’a kadar saydığını, kimisi yastığı yumrukladığını söyledi. Bir öğrencinin de ‘’ Ben öfkelenince güzel şeyler düşünürüm’’ demesinden çok etkilendim. Bu yaşta böyle bir çözüm bulması harikaydı.

Bu kadar güzel yetişmiş, yetiştirilmiş öğrenciler umudumuzu tazeledi. Umarım yazarla buluşmak, buluşturulmak, onların okumaya ve yazmaya olan heveslerini artırmıştır.

4.yıl etkinliğimizde daha iyisini yapabilme umuduyla,


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir