YAR BANA BİR EĞLENCE!

Zuhal Yüksel – Seğmen Sitesi

Mayıs ayında “Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü” filminin kamera arkası belgeselini izledik. Belgesel

yönetmeni Murat Erün ile belgeseli birlikte izledik, filmden sonra belgesele ilişkin söyleştik.

 “Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü”filmi Osmanlı’nın doğuşunu yeniden tasarlayarak, güldürü yoluyla toplumsal bir eleştiri yapar. Pek bilinmeyen, yazılı kaynağı bulunmayan 1300’lü yıllarda Bursa şehrini ve buradaki iktidar mücadelesini ele alır. Şiddetin kıyasıya yaşandığı bir ortamda mizah da tehlikeli bir uğraş olur. Böyle bir ortamda inşaat işçileri Karagöz ve Hacivat’ın her gösterisi seçkinler için bir tehdit unsuru haline gelir ve bu durum komedyenler için bir tehlike haline dönüşür.

Filmin yapım öyküsünün belgesel olarak hazırlanması için özel hazırlık yapılmış. Belgesel filmin çekimi sırasında, her aşamada yönetmen ve oyuncularla bir arada olması sağlanmış, Bursa’nın Orhaneli ilçesinde 6 dönümlük bir alan üzerinde kurulan film setinde hareket etmelerine özel izin verilmiş.

Filmin yönetmeni Ezel Akay belgeselin çekimlerine özen göstermiş ve filmin teknik özelliklerini,filmde dönemin ruhunu yansıtmak için uyguladığı yöntemi özel olarak belgeselde anlatmış.

Belgesel gösteriminden sonra yönetmeni Erün ile yaptığımız

söyleşide filmin çekildiği alana, film setinin boyutlarına, Ezel Akay’ın filmin yönetiminde gösterdiği titizliğe ilişkin bilgiler aldık. İzlediğimiz diğer kamera arkası filmlerinden farklı olarak bu belgeselde filme ilişkin olumsuzlukların da olduğu gibi yansıtılmış olduğunu gördük.

Bir söylentiye göre; ölümlerinden sonra Hacivat ile Karagöz arasında geçen konuşmaları Şeyh Küsteri öğrenir ve aydınlatılmış bir perdeye ikisini yansıtarak konuşmaları eğlenceli söyleşilerine tekrar devam eder. Bu sayede Hacivat ile Karagöz dilden dile, perdeden perdeye dolaşarak günümüze kadar ulaşır.

Her ne kadar sürç-i lisan ettikse affola.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir