UMUDUN TAKIMI

Yeni dönemimizin ilk belgeseli Şampiyon Olmasak da filmiydi. Filmi yapımcısı ve yönetmeni olan Mihriban Sezen ile birlikte izledik.  

Film 2014 yılında Osmaniye’nin Karaçay Mahallesinde çekilmiş. Bu mahallede büyüyen üniversiteli bir genç ve arkadaşlarının tüm zorluklara rağmen mahallenin çocukları ile bir futbol takımı kurma çabasına tanık olduk.

Çevre illerden göç alan bu kenar mahalle gittikçe fakirleşmiş, gençler uyuşturucu bağımlısı olmuş, uyuşturucu kullanım yaşı 11-12 yaşlara kadar inerken aşırı dozda eroinden kaynaklı genç ölümler yaşanmıştır.

Mahalle gençleri ve çocukları tüm bu duruma karşı futbol etrafında birleşerek mücadele eder.

Üniversite öğrencisi Soner Karabay çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak üzere okul çıkışında birkaç çocukla top oynamaya başlar.  Gelen çocuk sayısı giderek artar ve bir takım ruhu oluşur.  Gençler velilerinin de desteğini kazanır, bir derneğin yönetimini devralarak onu Karaçay Gençlik Spor Kulübünü oluşturur.

Çocuklar için korunaklı bir çatı olan bu kulüp, Karaçay mahallesinin çocukları için bir spor kulübünden çok daha fazlasıydı. 

Filmde çocukların gözlerinin içinde mutluluğu ve umudu gördük. Bize “Şampiyon olmasak da, kupalar kazanmasak da, biz birçok şey kazandığımızın farkındayız.” diyorlardı.

Zuhal Yüksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir