TARİHİ İLÇELERİMİZ-Uzunköprü

Uzunköprü (Cisr-i Ergene): Uzunköprü’de Osmanlı Döneminden günümüze kadar gelmeyi başaran çeşitli eserleri halen görmeniz mümkündür. Öncelikle şehre adını da veren Uzunköprü’den başlayalım. Uzunköprü, 1.392 metre uzunluğa, 6.80 metre genişliğe sahip olup toplamda 174 kemer bulunmaktadır. 

Murat Külliyesi: Sultan II. Murat döneminde 1443 senesinde yaptırılan külliye, günümüzde Muradiye Camii olarak adlandırılmaktadır.  

Özgürlük Anıtı: Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışma arkadaşlarından biri olan Mazhar Müfit Kansu, Uzunköprü ilçesinde kaymakamlık yaptığı dönemde inşa edilen bu anıt, ülkemizin demokrasiye geçişini simgelemektedir. 11 Aralık 1908 yılında inşa edilen anıtın açılışı görkemli bir törenle gerçekleşmiş, anıtın altında bulunan çeşmeye de Hürriyet Çeşmesi adı verilmiştir.

Uzunköprü Tren İstasyonu:   Yapımı 1873 yılında tamamlanan istasyon, İstanbul’u Avrupa’ya bağlayan tren yolu üzerinde bulunmaktadır. Padişah Abdülaziz 1868 yılında yaptığı Paris, Londra ve Viyana gezisi sonrası Avrupalı sermayedarlardan İstanbul Edirne tren yolunun İstanbul yönünden başlamasını istemiştir. Demiryolu 1972 yılında tamamlanmıştır.

Telli Çeşme: Şehrin merkezinde yer alan Telli Çeşme süslemelerinden 1800’li yıllarda yapıldığı anlaşılmaktadır. II. Murat zamanında şehre su getirilmiş, gelen su bu çeşmeye verilmiştir. 1960 yılında ve 2013 yılında onarılmıştır.

Aziz Ioannes Kilisesi: 1875 yılında Uzunköprü’de yaşayan Rumlar tarafından Vaftizci Yahya adına Ortodoks kilisesi olarak inşa edilmiş olan Aziz Ioannes Kilisesi 2013 yılında metruk durumda iken aslına sadık kalınarak onarılmıştır. Halen sanat evi olarak kullanılmakta olup İnsansı Doğal Taşlar sergilenmektedir.

Kent Müzesi: 1900’lerin başında inşa edilen bina Reji binası olarak hizmet verdikten sonra, alt kat Tekel Müdürlüğünün deposu, üst kat ise müdür lojmanı olarak kullanılmıştır. 2013 yılında kent müzesi olarak açılmıştır. Birçok şehirde yokken Uzunköprü’de kent müzesi olması bir medeniyet göstergesi anlamını taşımaktadır.

Halk Kütüphanesi: 1908 – 1912 yılları arasında yapılmış ilk belediye binasıdır. Şu an içinde 23 bin kitap bulunmakta olup Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Tarihi bir bina olarak Cumhuriyet Meydanı’nda dikkat çekmektedir.

Turhan Demirbaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir