TARİHİ İLÇELERİMİZ -ZİLE

Turhan DEMİRBAŞ-Başak Sitesi

Zile bir ovanın orta yerinde yükselen höyüğün çevresinde kurulmuştur. Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biridir. 

Zile’nin üzüm bağları, meyve bahçeleri, özellikle pekmezi, leblebisi ve kirazı meşhurdur. Zile bağ ve bahçelerinde yetişen mahsulat ve kuru bakliyat – tahıl ürünlerinden yapılan yerel yiyecek ve içeceklerin sayısı oldukça fazladır. Beyaz pekmez, duru pekmez, salça, sucuk, pestil, bat, sarma, yaprak salamurası, çeşitli komposto ve konserveler, leblebi ve kuru yemiş çeşitleri Zile’nin yemek kültürünün önemli birer parçasıdır. Her yıl yapılan “Kiraz Festivali”, “Asırlık Zile Panayırı”, “Güreş Müsabakaları”, “Büyük Baş Hayvan Yetiştirme Yarışmaları” önemli sosyal ve kültürel faaliyetlerdendir.

Zile Kalesi: Zile şehir merkezinin tam ortasında yarı dolgu olarak yapılmış ovayı panoramik olarak gören bir höyük konumundadır. Kale Ninova Melikesi Semiramis tarafından doldurularak inşa edilmiştir. Kalenin içinde 1985 yılında yağan yağmur sularının açması ile 182 basamaklı bir su sarnıcı bulunmuştur. Kalenin doğusunda kayalık alanda bir Roma Ann Tiyatrosu bulunmaktadır. Zile şehir merkezinde yaklaşık 3500 adet tarihi Türk evi mevcuttur. Diğer gezilecek yerler arasında; Serçe Sarayı, Boyacı Hasan Ağa Camii, Nasuh Paşa Ulu Camii, Şeyh Nusrettin Türbesidir. Zile bir su şehri olup çevresinde birçok çeşme ve pınar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir