Şirindere Ritim Grubu 1. Yaşını Geçti

Hayatın ağır yüklerini taşıyan, elinin emeğini gözünün nuru ile birleştiren, küçük yüreğine koskoca sevgiler sığdıran, güçsüz bedenlerin güçlü kahramanları KADINLAR!

Demet YÜCELGEN-Balıkçı Apt.

Ve günlerden 8 Mart… Artık Şirindere Ritim Grubu 1. yaşını geçti. Geçen yıl ilk performanslarını annelerine sunmuşlardı. Aynı heyecanla tekrar bir araya geldik. Bu kez kendimize güvenimiz artmış, ayaklarımız daha sağlam basarken karşılarındayız. 4 harika çocukla başlayan topluluğumuz şimdilerde 18 çift çakmak gibi bakan gözlerle bizimle. Her salı koşarcasına toplanıyoruz çalışmak için. Kolay olduğunu söyleyemem ama çok keyifli. Bizlere gönüllü bir ablamızın da (Dilara) eşlik ediyor olması keyfi katlandırdı. Kocaman bir aile olduk; ortak dilimiz müzik. Annelerin gözlerindeki gururu görmemek imkansız. Böylesi sihirli ortamda çalışmalarımızı alkışlar eşliğinde sunduk. Tüm yüzlerde aynı ifade, çok mutluyuz der gibi. Bazı çocuklarımız okuma bilmezken (tavşan, ovalara, dağlara, koş gibi) sözcüklerle kodladık notalarımızı. Birbirimize güvenmeyi, saygı duymayı, doğru söylemeyi, beklemeyi, dinlemeyi ve en çok da eğlenmeyi başardık. Zorlu yaşamlarında bir nebze soluk olduk bence. Bizler de onlardan öğreniyoruz elbette. Güzel bir yolda emekleyerek de olsa gidebiliyoruz. Bu yol bizi nereye götürecek, bu hikayenin sonu nasıl bitecek işte o hepimiz için sürpriz. Artık satırlarımı iki güzel öğrencimize bırakıyorum. İçten ve yalın sözleriyle kendi düşüncelerini ifade ettiler. Yoğun duygular eşliğinde dinledik Melek ve Türkan’ı… Söz onlarda… İşte müziğin gücü…

Sayın seyirciler, sevgili arkadaşlarım, Hepiniz hoş geldiniz. Ben Melek Elekçi. Ben de Şirindere Ritim Grubunun bir öğrencisiyim. Şimdi sizlere buraya geldiğimden dolayı neler hissettiğimi anlatacağım. Ben geldiğim ilk günden beri o kadar eğleniyorum ki, bundan dolayı çok mutluyum. Öğretmenlerim ve arkadaşlarım çok iyiler. Burada sadece darbuka çalmayı değil, sevgiyi, saygıyı, dürüstlüğü ve daha birçok iyi olan ne varsa öğreniyoruz. Buraya ilk geldiğimizde darbukaya vurmayı bilmiyorduk, hatta doğru düzgün tutamıyorduk bile ama şimdi hepimiz çok iyi çalıyoruz. Bu yüzden öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Bizi bu seviyeye onlar getirdi. Ben her salı gününü iple çekiyorum. Öğretmenlerimi, arkadaşlarımı öyle özlüyorum ki… Aynı zamanda darbuka çalmayı da çok özlüyorum. Şirindere Ritim Grubuna birçok öğrenci geldi, aynı zamanda birçoğu da gitti. Yeni arkadaşlarımız buraya ilk geldiklerinde hiç sevinmemiştim hatta biraz kızıp üzülmüştüm. En baştan, her şeye yeniden başlayacağımızı düşünmüştüm, hem de bu kadar ilerlemişken… Ama yanılmışım. İyi ki gelmişler… Hem ne kadar fazla olursak o kadar eğlenceli oluyor. Onlar da buraya gelmekten öyle mutlular ki büyük bir gayretle bize yetiştiler, bu da büyük bir başarı…

Yani kısacası biz burada bir aile gibiyiz. Öğretmenlerimiz bizi, biz de öğretmenlerimizi çok seviyoruz ve Şirindere Ritim Grubunun oluşmasında yardımcı olan Çiğdemim Derneğine, bizi buraya getiren Saliha öğretmenimize, bize hep yardımcı olan Demet öğretmenimize, okuma-yazma bilmeyen çocuklara yardımcı olan Selmiş öğretmenimize ve arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunuyorum. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Melek Elekçi

Öncelikle tüm misafirler, hoş geldiniz. Burada bugün 8 Mart Kadınlar Gününü kutlayacağız ama bu kutlamanın yanında size bir şey anlatmak istiyorum. Bugün burada çalacağımız her şeyi bize sevgili öğretmenlerimiz öğretti. İlk başlarda düm ve teki çalamaz, darbukayı bile tutamazken,bugün nereden nereye geldik. Burada sayımız iki üç kişiyken, bugün 18 kişi olduk. Buraya gelmek için can atıyorduk,çabuk gelelim diye okulda hep saate bakıyor, çıkış zili çalınca koşa koşa geliyorduk. Bizi Şirindere Ritim Grubu olarak birçok konsere çağırdılar, çok mutlu olduk. Çok daha iyi gidersek, daha çok konsere, hatta yarışmaya bile çıkacağımıza inanıyorum. En başta hiçbir şekilde bizler müzik aleti çalamazken, bugün çalabiliyorsak; demek ki insan başaracağına inanırsa başarıyor. İnanırsan ve bir işi mutlulukla yaparsan başarırsın. Biz yılmadık, çok çalıştık, yaptık. Birkaç kişi yanlış çalıyor olsa bile, onların da başaracağına inanıyorum ve bizim iyi bir takım olacağımıza inanıyorum. Buraya gelemediğimiz günler çok üzülüyoruz ve devamsızlık yapmadan gelmeye çalışıyoruz. Biz burada çok güçlü, inançlı, büyük bir aile olduk. Bazen küslükler, kırgınlıklar olsa da anında barıştık. Burada çok mutluyuz. Bize burada bunları öğreten öğretmenlerim Saliha, Demet, Selma ve Dila öğretmenlerimize teşekkür ederim.

Türkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir