PLASTİK POŞETE HAYIR !

Sağlığımız için plastiği yaşamımızdan çıkartmamızı öneren derneğimiz, plastiğin çevre kirliliği yaparak, doğadan 400 yıl kaybolmadığını, petrolden üretildiği için küresel ısınmaya yol açtığını,  hayvanlara ve bitkilere zarar verdiğini, geri dönüşümünün pahalı ve zor olduğunu, ısı ile temasında kanserojen madde olan dioksin ürettiği konusunda bizleri uyarıyordu.

Önlem olarak yapabileceklerimizi hatırlatıyor, plastik poşet yerine kullanılabilecek seçenekler hakkında bilgi veriyor, bez torbalar hazırlayarak bunların kullanımını özendiriyordu.

1 Ocak 2019 tarihinden başlayarak alışverişlerde poşetlerin ücretli olması üzerine Çiğdemim Derneği olarak ‘Plastiğe verilecek paramız yok. Kendi filemizi kendimiz yapacağız.’ diyerek  file yapım atölyesi düzenledik.  

Yönetim Kurulu Üyemiz ve El Sanatları öğretmenimiz Nilgün Türker’in gerçekleştirdiği atölye çalışmasında katılımcılar, doğada çözünmeyen plastiğin yerine eski bir alışkanlığımız olan annelerimizin, ninelerimizin kullandığı filelerin hayata geçilmesi konusunda ortak tavır sergiledi. 

Yoğun katılımın olduğu atölyede kadın, erkek her yaştan katılımcılar rengârenk fileler ürettiler.

Atölyeye katılımın çok olması bizleri umutlandırdı. Atölye çalışmasını sürdüreceğiz. Kullan-at alışkanlığını bırakarak aynı fileyi defalarca kullanacağız. Günlük yaşamımızda plastik kullanımına son vermemiz gerek…

Plastiksiz yaşam mümkün!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir