MÜZİK SÖYLEŞİMİZDE İKİ USTAYI AĞIRLADIK

Zuhal Yüksel-Seğmen Sitesi

Mart ayındaki müzik söyleşisi Türk Sanat Müziği üzerine idi. Etkinliğimizde iki ustayı ağırladık, Sadettin Kaynak’ı besteleriyle, güçlü sesi ile Vedat Kaptan Yurdakul’u …

Söyleşimizde, TRT Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği Müdürlüğü’nün sevilen TSM ses sanatçısı ve şeflerinden Vedat Kaptan Yurdakul yönetiminde Maltepe Musiki Cemiyeti müzikseverlerle buluştu.Gecede Sadettin Kaynak anıldı, eserleri yorumlandı.

Vedat Kaptan Yurdakul, Sadettin Kaynak’ın yaşamı, dünya görüşü ve müzisyen kişiliği hakkında bilgi verdi. 66 yıllık yaşamı içine çok eser sığdıran, Türk müziğinin son yüzyıldaki en önemli isimlerinden biri olan Sadettin Kaynak, hafızlığı, gazelhanlığının yanı sıra klasik müziğimiz ile halk müziğimizi ustalıkla bağdaştıran bir bestecidir. Ayrıca film müziklerini yaptığı bilinmekte olup sadece film müziği bestelerinin sayısı 650’yi aşkındır.

Sadettin Kaynak eserlerini öyküleriyle birlikte tanıtan Yurdakul esprili anlatımıyla geceye renk kattı. Söyleşi arasında koro şefliğini Hülya Seyman’ın yaptığı Maltepe Musiki Cemiyeti üyeleri Kaynak bestelerini yorumladı. Yıllardır dinlediğimiz, beğendiğimiz Kaynak şarkılarına izleyiciler de katıldı.

Vedat K. Yurdakul söyleşiyi duru sesiyle Sadettin Kaynak’ın “Dertliyim ruhuma hicranımı sardım da yine” adlı eserini söyleyerek tamamladı

(Bu seslendirmeyi https://www.facebook.com/groups/270225813080569/  adresinden izleyebilirsiniz )

Müzik söyleşilerimize farklı müzik dallarındaki konuklarla devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir