Merhaba sevgili komşularımız,

Merkezi yönetim, yerel yönetim ve STK’ları bir araya getiren ve kent önceliklerinin belirlenmesi için elverişli bir ortam olan Kent Konseyleri öncelik belirlemeli ve tüm paydaşların rol üstleneceği, kentin ortak aklına dayalı bir kent eylem planı oluşturmalıdır.

Bu doğrultuda kurulan Çankaya Kent Konseyi 3 yıldır çalışmıyordu, başkanı istifa etmiş Yürütme Kurulu toplanamıyor, sadece birkaç Semt Meclisi çalışan bir yapı haline gelmişti. Bunu kendisine dert edinen ve içerisinde bizim de olduğumuz 10-12 kişilik bir grup yaklaşık 6 aydır düzenli olarak toplanarak yeniden Kent Konseyini aktif hale getirmenin yollarını aramaya başladık.

Belediye Başkanımız Alper Taşdelen’in Mayıs’ta Kent Konseyinin toplanacağı sözü üzerine çalışmalara hız verdik. Son Çankaya Kent Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Coşar’ı da aramıza katarak başkan yardımcımız Nafiz Kaya ile görüştük ve bu süreci birlikte planlamak ve yürütmek isteğimizi bildirdik. Olumlu cevap aldıktan sonra planlamalara başladık.

Öncelikle Kent Konseyleri konusunda bilgi ve birikimi olan bir grupla çalıştay düzenledik. Bu çalıştayda Genel Kurula sunulacak önergeler belirlendi. Genel Kurulun 2 gün olarak yapılmasını teklif ettik ve kabul edildi. Böylece seçimlerin olmadığı bir günde önergelerin rahatça görüşülmesine olanak sağlandı. Ayrıca ilham verici bir açılış konuşması yapması için İlhan Tekeli ile görüşüldü. İkinci gün için de tüm Başkan ve Yürütme Kurulu üyelerinin kendilerini ifade etmelerine imkan sağlandı.

Genel Kurula temsilci göndermeleri için belediyede iletişim bilgileri bulunan, önceki yıllarda genel kurula katılmış olan, dernek, üniversite, sendika, meslek ve esnaf odalarına davet gönderildi. Hazırlık grubundaki arkadaşlarımızla genel kurula temsilci göndermeleri için birçok kurumla görüşmeler yapıldı. Sonuçta 200’ün üzerinde temsilci bildirildi.

Genel Kurul’un ilk günü İlhan Tekeli hocanın gerçekten ilham veren konuşmasıyla başladı. Tekeli özetle kent konseylerinin siyasete buluşmadıkları sürece başarılı olacaklarını söyledi ve kent konseylerinin belediyelere ilham vermeleri gerektiğinin altını çizerek birlikte bir şeyler yapmanın ve başarmanın coşkusunun yaşandığı yerler olması gerektiğini söyledi.

Belediye Başkanımız Alper Taşdelen’de kent konseyi ile birlikte çalışmak ve hizmet vermek istediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından yaklaşık 20 önerge tek tek görüşüldü. Tüm katılımcılar görüşlerini dile getirdiler. Genel Kurulda stratejik plan hazırlık, yönerge hazırlama çalışma grupları kurulmasına karar verildi. Ayrıca bir akademik danışma kurulu oluşturulması için Yürütme Kuruluna yetki verildi.

Önergelerin yürütme kurulunca değerlendirilerek çalışma grupları oluşturulması kararlaştırıldı.

İkinci günde başkanlık için aday olan Mustafa Coşar ve Mehmet C.Peker kendilerini ifade ettiler.

Yürütme kurulu için aday olan 30’un üzerinde temsilci de neden aday olduklarını anlatarak destek istedi.

Seçimler sonunda Mustafa Coşar Başkanlığa seçilirken hazırlanmış olan bir listeden aday olan temsilcilerde Yürütme Kuruluna seçildiler. Derneğimiz adına aday olan ben ve muhtarımız Hasan H.Aslan’da yedek olarak Yürütme Kuruluna seçildik.

Bundan sonra yürütme kurulunda ve oluşturulacak çalışma gruplarında çalışarak katkı vermeye devam edeceğiz. Ayrıca Çiğdem-İşçi Blokları-Çukurambar-Kızılırmak Semt Meclisini kurmak için de çalışacağız.

Fatih Fethi Aksoy
Çiğdemim Derneği YK Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir