MERHABA

Hoşgörü ve tahammül… 

Bu iki kelimeyi hayatın tüm alanlarında özümsemek ve içselleştirmek neden bu kadar zor?

Düşünüyorum, acaba günlük yaşamın zorlukları mı bizi bu duruma getirdi? Ama dönüp geçmişe bakıyorum, bundan 20 yıl önce de, benzer konularda hoşgörü ve tahammül yokmuş.

Sokakta ki hayvanlara tahammülümüz yok, ezan sesine tahammülümüz yok, mahalle içinde trafikte 2 dakika beklemeye tahammülümüz yok, okulun zil sesine ve okuldaki törenlerdeki sese tahammülümüz yok, konuşan birisini dinlemeye tahammülümüz yok …… saymakla bitmiyor.  Halbuki birbirimizi sevmeye, birlikte olmaya, mücadele etmeye, başarmaya ne kadar çok ihtiyacımız var. Bizler birbirimize tahammül edemeyip, hoşgörü göstermeyip, birbirimizle kavga ederken bazıları atı alıp Üsküdar’ı geçiyor.

Trafikte bir araca veya bir yayaya yol verdiğimde onunla gözgöze gelmeye ve gülümsemeye çalışıyorum. Karşımdaki kişinin de aynı tepkiyi vermesiyle ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Aynı şekilde yürürken karşılaştığım herkese gülümseyerek merhaba, iyi günler demeye, girdiğim bir ortamda herkesle selamlaşmaya önem vermeye çalışıyorum. Parkta çalışan, sokağı temizleyen işçiye, atık toplayanlara kolay gelsin demeye ve yüzyüze geldiğimizde gülümsemeye önem vermeye çalışıyorum. Bu küçük şeylere çok ihtiyacımız yok mu? 

“Gülmek en devrimci eylemdir” sözü boşuna söylenmemiş. Küçük bir gülümseme çok şeyi değiştirebilir. Lütfen birbirimize tahammül edelim, hoşgörülü olalım ve gülümsemeyi ihmal etmeyelim.

Ekim ayı ile birlikte birçok etkinliğe başlıyoruz. Birçoğunu dergide okuyabilirsiniz ama dergiye yetişmeyenler için de internet sayfamızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneriyoruz. Kağıt fiyatları dolayısıyla afişlerin basım maliyetleri arttığı için duyuruları basılı olarak mümkün oldukça azaltmaya çalışıyoruz. Sadece dernek önündeki pano-muhtarlıkkütüphane ve otobüs duraklarına afiş asabileceğiz. Sosyal medya kullanmayan komşularımız buradan takip edebilirler. İnternet sayfamıza www.cigdemim.org.tr ve tüm sosyal medya hesaplarımıza /cigdemimdernegi olarak erişebilirsiniz. Ayrıca WhatsApp’dan güncel duyuruları almak istiyorsanız 05078685770 ‘e mesaj atabilirsiniz.

Bu dönemde çocuklarla ilgili çalışmalara ağırlık vereceğimizi daha önce yazmıştık. Çocuklarla Dans-Resim-Yoğa-Drama kurslarımız başlıyor.Şirindere Ritm Grubumuz devam edecek. Ayrıca Polifonik (Çoksesli) Çocuk Korosu kurmak için de çalışıyoruz. Yakın zamanda bir “Gençlik Çalıştayı” ve “Çiğdem’de Donanımlı Yurttaş Olmak” seminerlerinin duyurularına da başlayacağız. Gene yakın dönemde “Apartman Görevlileri Akademisi” adıyla apartman görevlilerimiz için bir dizi eğitim çalışması da planlarımız arasında.

Bizi izlemeye ve birlikte olmaya devam edin….

Sevgi, saygı, hoşgörü ve dostlukla….

Fatih Fethi Aksoy
Çiğdemim Derneği YK Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir