MERHABA,

Komşuluk Günü insanları birbirlerini tanımaya ve iletişim kurmaya teşvik ederken, toplumları da bir araya getirmeyi amaçlar. Hızlı şehirleşmenin ve şehir yaşamındaki yoğunluğun neticesinde solmaya yüz tutan komşuluk ilişkilerini canlandırmak amacıyla buradayız.

Apartmanda oturan birçok kişi karşısındaki komşusunu tanımıyor. Halbuki birbirimizi anlamak, sevmek, yardım etmek o şehirde mutluluğu artırır. Nasıl ki evlerimizde huzurlu yaşıyorsak, şehirler de insanlara huzur vermelidir.

Biz millet olarak birlikte yaşayan, sevinçlerini acılarını paylaşan bir milletiz. Şehirleri binalar, yollar değil, insanlar anlamlı kılar, temel olan insandır. Komşuluğu, arkadaşlığı, dostluğu, birlik beraberliği ön plana çıkarmalıyız.

Ev alma komşu al.

Komşu da pişer bize de düşer.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır

gibi birçok deyime de konu olan komşuluk, çağımızda ne yazık ki önemini kaybetmeye başladı. Çocukluğumuzdaki gibi komşuluk ilişkileri anılarımızda kaldı ne yazık ki. Komşularımız akrabalarımız kadar hatta bazısından daha yakındırlar bize. Peki ne oldu da çoğunluk kaybetti bu ilişkileri? Neden umursanmamaya önemsiz bulunmaya başlandı? Hayat hızlandı diye mi ihmal çoğaldı yoksa değerler mi değişir oldu?

Komşuluk Günü; Belki bir şeylere tedavi yönünde vesile olur ve komşuluk adına olumlu adımlar atılır.

Bugün o insanlar nerede? Uzaklarda aramamak gerek. O insanlar hâlâ biziz, sadece öyle davranmıyoruz. Peki yıllar içinde ne oldu da bu güçlü bağlar yıprandı, koptu, değil aynı apartman, yanımızdaki dairede yaşayanlarla bile merhabalaşmıyoruz?

Belki hayat şartları, değişen insanlar ve vakit darlığı… Kim bilir? Yine de biz, bunlara rağmen o güçlü ve güven dolu bağları tekrar hızlandırabileceğimize, hayatımıza komşuluk kavramını tekrar sokabileceğimize inanıyoruz. Hem evimizde hem de iş yerlerimizde, sabahları aynı asansörde karşılaşıp susan değil, birbirine hal hatır soran insanlar olalım istiyoruz.

Sevgi, saygı ve dostlukla….

 Fatih Fethi Aksoy

Çiğdemim Derneği YK Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir