MAHALLEMIZIN YEŞİLİNE, ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKTIK VE BAŞARDIK!

Mahallemizde bulunan Ahmet Barındırır İlkokul ve Ortaokulu, 4 yıldır aynı binada (sabahçı ve öğlenci) ikili öğretim yapmakta ve 850 öğrenci aynı binada eğitim görmekteydi. Öğrenci-öğretmen ve veliler bu konudan şikayetçiydi. İki okulun binasının ayrılması için çeşitli girişimler oldu ancak bir sonuç elde edilemedi.

Gelinen son noktada mevcut okulun bahçesine, 20 yıldır diktiğimiz ve adeta bir ormana dönüşen ağaçlar kesilerek, yeni bir okul yapılarak sorunun çözüleceği kararını öğrendik. Halbuki hemen 200 metre ileride boş bir okul arsası mevcuttu ama oraya Anadolu İmam Hatip Lisesi yapma yönünde karar alınmıştı.

Bu kararı öğrenince ne yapabiliriz diye düşündük ve Derneğimiz, muhtarımız ve azaları, Birleşik Haziran Hareketi 100.Yıl-Çiğdem Meclisi ve Okul Aile Birliği olarak bir araya gelerek “Çiğdem Eğitim Dayanışmasını” oluşturduk. Toplantılar yaptık ve çeşitli girişimlerde bulunduk, işin yasal boyutu araştırdık.

MEB’dan bir müsteşar yardımcısı ile görüştük ve onun önerileri doğrultusunda bir metin hazırladık ve bunu Bakanlık, Valilik ve MEB’na ilettik.

Bu esnada komşumuz olan iki milletvekili ile görüştük, Sayın Mustafa Balbay ve Sayın Bülent Kuşoğlu’ndan önerilerini aldık ve Bülent beyin aracılığıyla Ankara Valimizden randevu alındı.

Hazırladığımız metin doğrultusunda yerel medyada yoğun haberler çıkmasını sağladık ayrıca change.org üzerinden bir imza kampanyası başlattık.

Nihayet bugün bir heyet ile sayın valimizi ziyaret ettik. Yeşilimize dokunulmasın ve çocuklarımız ağaçlarla içi içe öğrenim görsün diye yeni okul binasının eğitim alanı olarak ayrılmış boş arsada inşa edilmesini istiyoruz taleplerimizi ilettik. Vali Yardımcısı ve İl Milli Eğitim Müdürü’de bu görüşmede vardı ve talebimizi olumlu karşıladılar. Sonuçta mevcut okula hiç dokunulmadan derneğimizin bulunda alanın yanında boş okul arsasına iki okul yapılarak sorunun çözülmesi yönünde gerekli talimatlar Valimiz tarafından verildi. “Ne güzel yeşiline, okuluna sahip çıkan bir mahallesiniz” sözleriyle Valimizden övgü bile aldık.

Bu noktada;

  • Sayın milletvekillerimiz Mustafa Balbay ve Bülent Kuşoğlu’na,
  • Ankara Valimiz, Vali Yardımcımız, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimize,
  • Okul Müdürümüze, duyarlılık gösteren öğretmenlerimize, Okul-Aile Birliğimize ve okulumuza adını veren Ahmet Barındırır’a,
  • Her zaman birlikte hareket ettiğimiz sevgili muhtarımız ve azaları’na,
  • Birleşik Haziran Hareketi 100 Yıl-Çiğdem Meclisindeki arkadaşlara,
  • Dernek Yönetimindeki arkadaşlarımıza,
  • İmza vererek, Bimer’e başvurarak destek olan komşularımız ve duyarlı Ankaralılara,
  • Basında yer almasını sağlayan Zafer ve Güçlü Anadolu gazetesindeki dostlarımıza,
  • Ve ismini sayamadığımız diğer destekçilerimize kocaman teşekkürler.

Birlikte olursak, bilgi ve birikimlerimizi paylaşırsak, ortak hareket edersek başaracağımızı gösterdik.

Unutmayalım bizler “Mahallenin sakini değil sahibiyiz” ve bu birliktelik olduğu sürece ortak yaşam alanlarımız konusunda söz sahibi olmaya devam edeceğiz.

Sevgiyle.

Fatih Fethi Aksoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir