MAHALLEMİZDE İMAR DEĞİŞİKLİKLERİYLE NE YAPILMAK İSTENİYOR

Bu yazıda mahallemizde imar değişiklikleri konusunda yazmak istiyorum.

Hem Çankaya hem de Büyükşehir Belediye Meclisleri gündemlerini ve kararlarını düzenli olarak takip edip mahallemizle ilgili neler olup bittiğini düzenli olarak takip etmeye çalışıyorum. Son aylarda birçok kafa karıştırıcı karar çıktı. Bunlardan birisi olan Ahmet Barındırır İlkokulunun bahçesine yeni bir okul kararını erken öğrenerek ve zamanında girişimlerde bulunarak engelledik.

Riskli yapı olduğu için yıkılan eski Güvenşeker, sonradan Çiğdemkent sitesi ile ilgili olarak en son Büyükşehir meclisinden çıkan kararın askı süresi bitti. İtirazlar var, bu ay meclise tekrar gelebilir.

Atrium İş Merkeziyle ilgili gündem maddesi komisyona geri çekilmiş.

Bu ayın gündeminde görüşülerek kabul edilen ve şu anda askıda olan bir karar bizim için Kabul edilemez. Buna itiraaz dilekçesi hazırlayıp başvuruda bulunacağız.

Bahse konusu karar ile eski imar planında mahallemizin girişinde Ulus dolmuş duraklarının olduğu yerden aşağıya, Konya Yoluna, dik inen bir yol kaldırılıyor ve yerine bir parsele Cami, bir parsele de yeşil alan getiriliyor.

Çiğdemtepe Cami Yaptırma Derneği adıyla kurulmuş bir dernek burada cami ihtiyacı olduğunu bildirmiş ve yer istemiş. Aynı oluşum daha önce Çankaya Belediyesi tarafından yüzme havuzu yapılacak Alana da izinsiz bir konteyner koymuş ve mescid olarak kullanmak istemişti. O konteyner girişimlerimiz sonrası kaldırılmıştı.

 

Bu alanda yerleşim yok, en yakın bina 50-75 metre yukarıda. Aynı binalardan mahallemizdeki Ali Rıza Sungur Camisine uzaklıkda 690 metre. Yani bahsettikleri gibi bir ihtiyaç yok. Burada yapılmak istenilen tamamen ideolojik bir olay. Sanırım birileri önce İmam Hatip Lisesi sonra bu cami ile mahallenin ideolojik yapısını değiştirmeyi düşünüyor.

Bu alandaki yolun arazinin çok dik olması nedeniyle yapılması pek olası değildi zaten ancak mevcut haliyle yeşil alan olarak kalması en doğru karar olacaktır. Hazırlayacağımız itiraz dilekçesinde ve belki de sonrasındaki dava sürecinde bunu vurgulayacağız. Sizlerden bu süreçte itiraz dilekçesi vererek destek olmanızı isteyeceğiz. Dilekçe hazırlanınca sizlerle paylaşacağız.

 

Lütfen destek olun ve birlikte bu olumsuzlukları önleyelim. Çok acil olarak okul ihtiyacımız varken, yaşlılarımızın ve engellilerimizin oturup vakit geçirebilecekleri bir mekan ihtiyacı varken Cuma günleri haricinde neredeyse hiç kullanılmayan cami neden?

Burada cami ihtiyacı var diyen komşularımıza da seslenmek istiyorum. Çocuklarınız, torunlarınız sizin için hiç mi önemli değil?

Fatih Fethi Aksoy

Çiğdemim Derneği YK Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir