KİTAP TANITIMI

Turhan Demirbaş – Başak Sitesi

Meşrutiyet ilanından sonra bir Fransız gazetesi Türkiye’de olup bitenleri ilk kaynaktan öğrenmek için İstanbul’a muhabir göndermeye karar verir. Türk asıllı bir Fransız gazeteci bu işe talip olur ve köklerinin bulunduğu şehre, İstanbul’a doğru yola çıkar.
Dergi ve kitapta yayınlanan mektuplara “Ebedi Mektup” adı verilir. Murat Gülsoy’un bu eserinde roman kahramanımız Fuat; 1908 yılında Fransa’daki arkadaşına birçok mektup gönderir. İstanbul’da geçirdiği günlerinde yaşadıklarını ve gördüklerini mektup ile anlatır. Kitabın 103. Sayfasında İstanbul’u tasvir eder;

Galata’nın kasvetli bir labirenti andıran sokaklarından kıvrılarak limana inmek, köprüden karşıya yürüyerek geçmek, Mısır Çarşı’sında bin bir çeşit baharatı içimize çekerek dolanmak, ardından Sirkeci’de birbirine tıpatıp benzeyen iki Rumelili kardeşin işlettiği Ali Efendi Lokantası’na gidip kendimize güveçte piliç türlüsü, tereyağlı pilav, cevizli kaymaklı elma kompostosuyla harika bir ziyafet çekerken yan masalarda yemek yiyen memurların konuştuklarına kulak kabartmak, yemek üzerine içilen bol köpüklü şekerli kahvenin tadını çıkaracak güzel gölgeli bir kahve aramak, Hacı Bekir’in ustalarından lokumlarında yemek.
Kütüphane No; 1709
Can Yayınları, Nisan 2014, 7000 adet basılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir