KİTAP TANITIMI: KÜÇÜK FİLOZOFLAR

UNESCO Milli Komisyonunun Felsefe İhtisas Komitesi, MEB Talim Terbiye Kurulu ve Türkiye Felsefe Kurumunun ortaklaşa düzenlediği “İlk ve Orta Öğretimde Felsefe Eğitimi Çalıştayı” 29 Eylül 2011 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmişti.

Üç gün süren bu çalıştay’da, çocuklarımız, gençlerimiz  ve onların gelecekleri ile ilgili üç ana başlık altında 38 bildiri sunulmuştu.

  1. Bölüm: İlköğretimde Felsefe Eğitimi
  2. Çocuklar için Felsefe – Telif ve Çeviri Kitaplar
  3. Ortaöğretimde Felsefe – Program, Ders Kitapları ve Öğretmen Eğitimi.

Açılış konuşmacılarından, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu önceki Başkanı ve eski Milli Eğitim Bakanı olan Prof. Dr. Nabi Avcı’nın:

….”Oğuz Atay, ‘Tutunamayanların’ bir yerinde kahramanına, lüzumu kadar sorumuz olmadığını ama lüzumundan çok cevabımız olduğunu söyletir. Çok haklı. Çok cevabımız, ama pek az sorumuz var. İnsanlığın soru açığını felsefe yapanlar ve çocuklar kapatmaya çalışıyor.

Felsefe yapanlar ile çocuklar arasında başka bir ilişki daha var: Çocuklar, inatla, ısrarla sorularının haklarını ararlar. Eğer yol üstünde buldukları cevaplarla tatmin olmadan , cevap istiflemenin baştan çıkarıcılığına kapılmadan büyüyebilir, yaş alabilirlerse, ileri yaşlarda yapmayı sürdürdükleri şeye felsefe deriz.”..görüşleri ile konuşmasını sürdürür.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu önceki Başkanı’nın bu görüşleri, üç yıl sürecek Milli Eğitim Bakanlığı döneminde de hak ettiği yeri maalesef bulamamıştır. Felsefe Eğitimi Çalıştayında da sıkça dile getirilen  “Düşünme Eğitimi” dersi 2007 yılında ilk olarak, Ankara, Bolu, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Van ve Samsun olmak üzere 9 ilde 120 ilköğretim okulunda, 6, 7. ve 8. sınıflarda seçmeli ders olarak okutulmaya başlatılarak, bir sonraki yıl tüm okullarda yer alacak kararına rağmen, uygulama bu gün itibarı ile yaygınlaştırılamamıştır.

Ancak, çalıştayda bilim uzmanları, eğitimciler, telif eser sahibi ve tercüme yayın kurumları tarafından, “insanlığın geleceği konusunda kuşkuların arttığı günümüz koşullarında, çocuğun soyut düşünme yeteneğinin geliştirilmesi, yaşamı eksiksiz kavrayabilmesi için felsefe eğitimi bir zorunluluk haline geldiği” sıkça dile getirilmiştir.

Derneğimiz, “İlk ve Orta Öğretimde Felsefe Eğitimi Çalıştayı” ndaki bu çağırılara duyarsız kalmayıp; mahallemiz nüfusunun yaklaşık % 22 ini oluşturan 00 – 13 yaş grubundaki 3400 civarında çocuklarımız için kütüphanemizde ayrı bir mekân düzenleyerek, sadece çocuklar için felsefe kitaplarından oluşan içeriği zenginleştirme kararı almıştır.

Bu düşünceler doğrultusunda derneğimiz; çalıştay katılımcılarınca çocuklar, gençler, erişkin ve ebeveynlerin okuması için önerdiği Gün Işığı Yayınlarından, “Çıtır Çıtır Felsefe” (25 adetlik bir set) ve Metis Yayınlarından, “Küçük Filozoflar” (20 kitaptan oluşan set) leri temin ederek okuyucuları ile buluşmak üzere kütüphanemizdeki raflarına yerleştirmiş bulunuyor.

Mehmet Hikmet Odabaşı

Dernek Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir