KİTAP TANITIMI

Turhan Demirbaş – Başak Sitesi

Bu ay Sedef Kabaş tarafından yazılan soru cevap şeklinde olan bir söyleşi kitabı tanıtacağız. “Muazzam Muazzez” kitabından bahsedip seçme satırları yazımıza alacağız. Kütüphanemizde 29933 sıra numarasında olup yerli yazın bölümünde bulup okuyabilirsiniz. Kütüphanemize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz?

Muazzez İlmiye Çığ Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Sümeroloji bölümünü bitirip, İstanbul Arkeoloji Müzesinde göreve başlar. Evli ve iki çocuk sahibidir. Emekli olduktan sonra yazı yazmaya başlar. Arkeoloji bilimine birçok katkısı oldu. Eşi Kemal Çığ Topkapı Sarayı Müdürü olduktan sonra bilim dünyasına katkı sağlamış, çok sayıda çivi yazısı tableti Türkçe’ye çevirmiştir.

Mersin’de kızının yanında yaşamaktadır. Geçtiğimiz günlerde 105 yaşını kutladı. Yazar, gazeteci Sedef Kabaş kendisini Mersin’de ziyaret edip, söyleşi yaptı ve bu söyleşiyi kitap haline getirdi.

Tanıtımda alacağımız bölüm, sayfa 113 ve114 olacak; Eşinizin de tarihe özel bir merakı vardı, değil mi?

Evet, tarihi çok severdi.Eşim 34 yıl Topkapı Sarayı’nda çalıştı ve ağırlıklı olarak yazı sanatı üzerine ihtisas yaptı. Topkapı Sarayı biz gittiğimiz zaman müzeden çok depo gibiydi. Mesela kütüphanesi dışarıya hiç açılmamıştı. Bütün salonları yeniden düzenlendi. Çok güzel bir minyatür salonu açtı, minyatürler zarar görmesin diye ABD’den ışığı yansıtmayan özel camlar getirtti. Eşimin ayrılmasından sonra maalesef kapattılar bu minyatür salonunu. Kemal bana Topkapı Sarayı’nda 13 bin minyatür olduğunu söylemişti. Mesela ilginç bir şey söyleyeyim. 14. yüzyılda peygamberin hayatını anlatan bir kitapta, peygamberin yüzü açık olarak resmedilmiş. Sonradan 17. Yüzyılda üzerine bir şeyler sürerek kapatmışlar yüzünü.

Yani 14. yüzyılda peygamberin yüzünü resmetmek yasak değilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir