KIRMIZI KURDELE

Bir Belgesel Bir Yönetmen etkinliğimizin şubat ayı programında, yönetmen Haşim Sezgin Kılıç’ın KIRMIZI KURDELE adıyla hazırladığı belgeseli yönetmeni ve komşularımızla birlikte izleyip Saraçoğlu Mahallesi hakkında bilgiler edindik.

Devlet Mahallesi diye de bilinen Saraçoğlu Mahallesindeki binalar 1944 yılında yapılmaya başlanmış ve 1946 yılında tamamlanarak üst düzey memur ve askerlere lojman olarak verilmiştir.

Geleneksel Türk Mimarisinin özelliklerini taşıyan ve 75 bina ile 434 konuttan oluşan bu yerleşim alanı Alman mimar Poul Bonat tarafından projelendirilmiştir.

1979 da 1. Derece Kentsel Sit alanı olarak ilan edilen mahalle, 8 Şubat 2013’de Afet Riski Altındaki Alan adıyla yeni bir ilana daha tanık olmuş ve oturanlar zorla çıkartılarak, önemli bir dönemi anlatan ve pek çok kişinin anılarını süsleyen bu mahalle sahipsiz bırakılmıştır.

Uzun süredir Ankara’da oturmama ve pek çok kez Kumrular Sokağı’ndan geçmeme rağmen mahallenin “Geçmişi olmayanın geleceği de olmaz “ çığlığını ne yazık ki belgeseli izlediğimde duyabildim.

Yeni belgesellerde yeni yönetmenlerle buluşup yeni farkındalıklar kazanmak umuduyla.

Mübehher Özbek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir