HAYALLERİMİZİ KIRKYAMA İLE BULUŞTURUYORUZ!

İnsanın varlığını sürdürebilmesi için temel gereksinimlerini sağladıktan sonra; ekonomik ve estetik arayışı, yaşamın içinde yüzyıllardan beri yer almıştır.

Kabilelerde barınak olarak kullanılan çadırların kapılarındaki semboller, Meksika’da kullanılan symınol tekniği günümüz moda dünyasındaki tasafrımlarda stilize motifler olarak karşımıza çıkabiliyor.

Anadolu kültüründe, Orta Asya’dan gelen yama, kırkyama, kırkpare diye adlandırılan patcwork batı ve Uzakdoğu dünyasında, dünya kadınlarının ilgi alanlarında vazgeçilmezlerden biri olma konumundadır.

Anadolu kadını önce ihtiyaç duyarak başladığı kırkyamaya doğa gözlemini, estetik duyarlılığını ve becerisini katarak seccadesini, bohçasını, bebek takımları, yatak vs. örtülerini, tutaçlarını, çantalarını, kilimlerini oluşturmuştur.

Yamalık bohçasından çıkararak hayalleri, kadınsı zevk ve el hüneri ile oluşturduğu ürünleri günümüz modacılarına ilham kaynağı olmuştur.

Ninelerimizden gelen bu ananeyi Çiğdemim Derneğinde de yaşatalım dedik. Bohçalar, dolaplar hafiflesin, eski kumaş, dantel, fisto parçaları canlansın, yeni kimliklere bürünsün, bize bugün kullanabileceğimiz veya gelecek kuşaklara anılarla dolu tasarımlara dönüşsün istedik.

Çiğdemli olmaktan mutluluk duyan bir gurup hanım dernek çatısı altında toplandılar. Evlerindeki kumaş parçalarının, iğne ipliklerinin yanısıra hayal güçlerini de çantalarında getirdiler. Sevgi ve sabırla oluşan kırkyama ürünlerini oluşturdular. Evlerin gereksinimlerinin yanısıra el ürünü hediyelik eşyaları oluşturdular ve Derneğimizin bu yıl 13.cüsü yapılan Komşuluk Günü Panayırında Kırkyama Sergisinde ürünlerini sergilediler.

Yıl içinde olduğu gibi tatilde de kurdukları whatsapp ağıyla malzeme danışma, denemelerine ilişkin görüş alma, işlerini paylaşmadan duramayan bir dost gurubu oluşturuldu. Yeniden buluşmayı iple çekerken gittiğimiz, gördüğümüz yerlerin görüntülerini, motifleri, yeni tasarımları dağarcığımızdakilerle birleştirmek için sabırsızlanıyoruz.

Eylül ayındaki buluşmamızda aramızda yeni arkadaşlarımızı da görmekten mutluluk duyacağız.  Elinizdeki eskileri canlandırmak, anılarınızı yeni modellerle yaşatmak istiyorsanız, tasarlamaktan korkmuyorsanız bizimle tanışın. Eylül ayının son Salı günü tanışma çayımıza bekliyoruz.

Çiğdemli Komşularımız kırkyama dolu bir sezonda buluşmak üzere hayallarinizle birlikte bekliyoruz. Sevgiyle kalın.

Aytül Aksongur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir