ENERJİ VERİMLİLİĞi HAFTASI

Ocak ayında kutlanan “Enerji Verimliliği Haftası” kapsamında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi ile birlikte bir etkinlik gerçekleştirdik.

EMO Ankara Şubesi Teknik Müdürü Mustafa Öztürk’ün konuşmacı olarak katıldığı söyleşi, ‘Enerji tasarrufunda temel hedef, enerjinin doğru kullanımı ile mümkündür. Enerjinin doğru kullanımında amaç, en az enerji miktarı ile en çok işi yapmaktır’ ifadeleriyle başladı.

Binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan, birim veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılması yani enerjiyi verimli kullanmak enerji tasarrufunun temelini oluşturuyor.

Tasarruf için, gün içinde elektrik enerjisiyle aydınlatma yerine güneş ışığından olabildiğince yararlanılması, lambalarda aynı ışık şiddetine sahip ancak tüketimi düşük tasarruflu ampuller seçilmesi gerekiyor. Ayrıca, çamaşır ve bulaşık

makineleri, kullanım kılavuzunda tanımlanan kapasitede çalıştırılması, buzdolabının kapağı gelişi güzel açıp kapatılmaması, çamaşırların kurutulmasında mümkünse güneş ve kaloriferden yararlanılması gerekiyor.Elektrik enerjisiyle çalışan televizyon, klima, müzik seti gibi cihazlar kumanda ile kapatıldığında enerji tüketmeye devam ediyor, açma-kapatma düğmesinden kapatılması halinde ise %5 ‘e yakın enerji tasarrufu sağlanıyor.

Evdeki elektrikli cihazlar içerisinde kesintisiz çalışan buzdolapları, toplam ev enerji tüketiminin % 30’una karşılık geliyor. Aydınlatma &28, çamaşır makinesi ise %7 enerji tüketiyor.

Enerjiyi verimli kullanabilmek enerji üretimine sahip olmak kadar değerlidir. En verimli enerji tasarruf edilmiş ve doğru kullanılmış olan enerjidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir