EMLAK VERGİSİ M2 RAYİÇ BEDELLERİ

Muhtarlıkta duyurulan ve 2018 yılından itibaren yürürlüğe girecek Emlak Vergisi m2 Rayiç Bedelleri incelendiğinde 2018 yılı için %37’lik bir artış olduğu görülmektedir. Aşağıdaki tabloda 2008 yılından bugüne kadar rayiç bedelleri ve artış yüzdelerini görebilirsiniz.

Bu bedeller 4 yılda bir yeniden değerlendiriliyor. Ara yıllarda da belli bir formüle göre artış yapılıyor. 2018 yılı yeniden değerlendirme yılı olduğu için artış oranı yüksek olmuş. Daha önceki yeniden değerlendirme de %19 iken şimdi %37 olmuş.

Bu artışa isteyen komşularımız itiraz edebilirler. İtiraz için Vergi Mahkemesine dava açmak gerekiyormuş. Eylül ayının ilk haftasına kadar dava açılabileceği belirtiliyor.

Yeniden değerlendirme oranı bir komisyon tarafından belirleniyor. Bu komisyonda belediye-ilgili kamu kuruluşları ve muhtarlar oluyor. Muhtarımızın verdiği bilgiye göre toplantıda önerilen rakam 1.300 olanlar için 2.000 liraymış. Yani %110’luk bir artış önerilmiş. Komisyonda itirazlar olunca rakamı 1.300’e düşürmüşler.

Bu oran emlak alım-satım vergilerinde ve yıllık emlak vergilerimizde belirleyici oluyor. Ortalama olarak önceki yıl ödediğimiz emlak vergisi miktarı %20-25 oranında artmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir