EDINBURGH DÜKÜ ULUSLARARASI ÖDÜL PROGRAMI

Dr. Aytül AKSONGUR-Park Sitesi

Ocak ve Şubat 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen The Duke of Edinburgh Uluslararası Ödül Liderliği eğitim programına, Derneğimiz adına Yönetim Kurulumuzdan Dr. Aytül AKSONGUR, Neriman ACAR ve Tuncay GÖKDUMAN katılmış olup, Ödül Lideri belgelerini almışlardır.

TİKAV (Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı) tarafından Türkiye organizasyonu üstlenilen proje için, Derneğimiz ile TİKAV arasında programa katılım için sözleşme imzalanmıştır. Dernek Başkanımız Fatih Fethi AKSOY ve Ödül Liderleri, Mart 2019’da TİKAV Genel Merkezine nezaket ziyareti yaparak, programa ilişkin görüşlerini paylaşmışlardır. Alınan kararlar doğrultusunda Çiğdem mahallesinde, Çiğdemim Derneği ile TİKAV arasında imzalanan sözleşme uyarınca, yaş kategorilerine göre Ödül programının tanıtım ve uygulamasının hemen başlatılmasına ilişkin planlama yapılmıştır.

Ödülün felsefesinin temelinde; gençlerin korkularını yenmelerine ve zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olmak amacıyla Ödül, deneyimler yoluyla öğrenmeleri için onlara fırsat sunmaktadır. Kurt Hahn’ın doğrudan deneyim süreci olan “deneyimsel öğrenme” felsefesini geliştirmeye yardım etmiştir. Hahn eğitimin amacını; deneyimlere değer vermekle başlatıyor. Bu niteliklerin sürdürülmesinin sağlanması konusunda insanları teşvik ediyor. “Cesur bir merak, Yenilmez bir ruh, Kararlılık. Her şeyden öte şefkat gençleri deneyimlere yönlendirmemek ağır bir ihmaldir.” sözleriyle felsefenin özünü anlatıyor. Ayrıntıları yeri geldikçe paylaşacağımız projemizin mahalle gençlerine olanak tanıyacağına inanıyor, gençlerimize güveniyor, onlara destek olmak istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir