EDEBİYAT AKŞAMLARIMIZ

Derneğimizde komşularımızla buluşup bir kitap hakkında söyleşmeyi geçtiğimiz dönemde de sürdürdük.

Ekim ayında başlayan etkinliklerimiz mayıs ayında sona eren dönemde farklı ülkelerden, farklı edebiyat akımlarıyla buluştuk. Bir Gün Tek Başına romanında Vedat Türkali’nin akıcı dilinden 1960ların Türkiye’sini inceledik.

Chuck Palahniuk’un Dövüş Kulübü romanı ile yeraltı edebiyatını, dünyanın yok saydığı kişilerin yaşamlarını tanıdık. Amerikan edebiyatından bir örnek, Yükseklik Korkusu ile Paul Auster’in karmaşık, rastlantılarla dolu dünyasını Osman Necmi Gürmen’in Rana romanında, bir ailenin yaşantısından yola çıkarak Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinin tarihsel akışına tanıklık ettik. Latife Tekin’in büyülü gerçekçilik türünde Sevgili Arsız Ölüm romanıyla yoksulların sesini dinledik. Stephan Zweig ile birlikte, satranç maçının heyecanına kapılıp, bir yandan da 20. yüzyılın acımasızlığını, hiçlik duygusunu hissettik

Şubat ayında iki şair konuğumuz vardı. Kevser Atay ve Gökhan Cengizhan… Şairler şiirlerini kendileri yorumladı ve zaman zaman görüş ve düşüncelerini bizlerle paylaştılar.

Yaz tatilinden sonra kaldığımız yerden devam edeceğiz. İlk kitabımız Teneke Trampet olacak. Günter Grass’ın bu romanıyla büyümek istemeyen bir çocuğun yaşamından Alman Nazizminin çirkin yüzünü inceleyeceğiz.

Ekim ayında görüşmek üzere…

Zuhal Yüksel

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir