DÜNYA KENTİ UNVANINA SAHİP MÜZE KENT -SAFRANBOLU

Turhan Demirbaş – Başak Sitesi

1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesinin ardından “Dünya Kenti” unvanına kavuşmuş ve daha bakımlı bir hale gelmiş, vadideki safran çiçeği Safranbolu… Türk evleri mimari özellikleriyle oldukça büyük ilgi gördüğünden dolayı, 1976 yılında önce SİT alanı ilan edilmiş ve daha sonra Dünya Miras listesindeki şehirdeki 1131 eser koruma altına alınarak restorasyonu yapılmıştır.

Karabük ilinin ilçesi olan Safranbolu ile Karabük arası 8 kilometre kadar. Ankara’ya uzaklığı ise 220 kilometredir.

Hıdırlık Tepesi’nde 1840 yılında ölen Hasan Paşa’nın türbesi ve Hıdır Paşa’nın mezarı bulunmakta. Ayrıca büyük bir çınar ağacının altında Kurtuluş Savaşı kahramanı Dr. Ali Yaver Ataman’ın anıt mezarı bulunmaktadır. İzzet Mehmet Paşa Cami, caminin yanında bulunan Demirciler Çarşısı Akçasu Kanyonunun üzerine kurulmuş. Safranbolu’daki en büyük cami özelliğini koruyan, 1661- 1662 yıllarında ibadete açılan Köprülü Mehmet Paşa Camisi kare planlı olarak inşa edilmiştir. Köprülü Mehmet Paşa Camii avlusunda bulunan Güneş Saati’nin 19. yüzyılın ortalarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Safranbolu’da çarşı içinde Çeşme Mahallesi’nde bulunan Cinci Hanı ve Cinci Hamamı, asıl adı Hüseyin olan Cinci Hoca tarafından yaptırılmıştır. Kazdağlı Mehmet Ağa tarafından 1778 yılında yaptırılan Kazdağlı Camii Safranbolu’nun önemli tarihi yapılarından biridir.

Tekke Üstü Mescidi ve Tarihi Eski Gezi Hamamı’nı da gördükten sonra aralarında Eski Hükümet binası olan bir grup binanın olduğu yere geliyoruz. Eski Hükümet Konağı, Kaymakamlıkça Kent Tarihi Müzesi olarak düzenlenmiş, arkasında eski Cezaevi binası ve Saat Kulesi bulunmaktadır. Bu binaların bulunduğu yer “kale” olarak adlandırılan bir tepedir. Eski Hükümet Binası tarihi içindeaskeri, mülki ve adli yönetim merkezi olarak kullanılmış.Kale mevkiinde bulunan, Padişah Üçüncü Selim’in sadrazamı Safranbolu’lu İzzet Mehmet Paşa tarafından 1797 yılında yaptırılan Saat Kulesi, Sultan İkinci Abdülhamit devrinde 1890 yılında yaptırılan Cephane Binası ve 1906 yılında yaptırılan Cezaevi Binası vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir