ÇOCUKLARLA BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ…

ÇİĞDEMİM ÇOCUK MECLİSİ KURULUYOR…

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) tarafından yürütülen Mikro-Fon hibe programı için başvurumuz kabul edildi.

Mikro Fon Programının Amacı: Sivil toplumda anlamlı bir çocuk katılımının gerçekleşmesini sağlamak ve Ortaklık Ağı üyeleri ile çocuk hakları alanında çalışan diğer STÖ’lerin bu konudaki kapasitelerinin güçlendirilmesine destek olmaktır.

Çocuk Katılımı Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmeye göre “çocukların fikirlerini özgürce ifade etmesi ve bu fikirlerin yetişkinler tarafından dikkate alınması” olarak tanımlanmaktadır.

Küçük hibe desteği ile çocukların sivil topluma katılımı projesi uzun zamandır oluşturmayı planladığımız Çiğdemim Çocuk Meclisi çalışmalarına başlamak için önemli bir adım olacaktır. Bu proje ile:

Çiğdem Mahallesinde bir çocuk meclisi oluşturulacaktır.“Çiğdemim Çocuk Meclisi”, çocukların özgürce fikirlerini dile getirmesi, demokratik değerler ile iç içe bulunmasına olanak sağlanması, kendi haklarının farkına varması, toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırması ve yerel karar alma mekanizmalarında etkin rol alması ve demokratik ve haklara saygılı bir birey oluşturulabilmesi amacı doğrultusunda planlandı.Bunun yanı sıra çocukların görüş ve önerileri Çiğdem Mahallesi Muhtarlığı ve Çiğdemim Derneği tarafından değerlendirilerek uygun görülenler uygulanacaktır.

Çiğdemim Derneği’nin planları arasında bulunan “Çiğdemim Çocuk Meclisi“ bu destek aracılığıyla yaşama geçirilmiş olacaktır.

Hak ve özgürlüklerine saygılı, araştıran, üreten, girişimci, topluma, ülkesine ve dünyaya yararlı bireylerin oluşmasının sürdürülebilmesi için proje destek bitiminden sonra da Çiğdemim Çocuk Meclisi devam ettirilecektir.Çiğdemim Çocuk Meclisi proje tamamlandıktan sonra da düzenli aralıklarla toplanacak, özellikle çocuk katılımı konusunda danışma kurulu görevi üstlenecektir. Çiğdemim Çocuk Meclisini, Çiğdemim Derneği’nin ortağı gibi görerek iş birliği yapmak istiyoruz. Meclis çalışmalarında,etkinlik/araştırma tasarımı ve yönteminin seçimi, uygulamaların nasıl yapılacağı, görev alacakların belirlenmesi gibi konularda kararlar çocuklarla birlikte alınacaktır.Proje faaliyetlerinde komşuluk/arkadaşlık bilincinin geliştirilmesi, Çiğdem Mahallesinde çocuk haklarının korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma ilkelerine katkıda bulunmak için çalışmalar yapılacaktır.

ÇİĞDEM ÇOCUK MECLİSİ’Nİ OLUŞTURMAK ÜZERE MAHALLEMİZDE YAŞAYAN 10-13 YAŞ

ARALIĞINDAKİ ÇOCUKLARI, VELİLERİ İLE BİRLİKTE, 20 NİSAN 2019 CUMARTESİ GÜNÜ

SAAT 13.00’DE ÇİĞDEM ÇANKAYA EVİ HASAN ALİ YÜCEL ETKİNLİK SALONU’NA BEKLİYORUZ.

ÇOCUK MECLİSİ ÇALIŞMALARINA KATILMAK İSTEYENLERİN İLETİŞİM BİLGİLERİNİ DERNEĞİMİZE VEYA MUHTARLIĞIMIZA BİLDİRMESİ RİCA OLUNUR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir