ÇİĞDEM’DE KOMŞULUK

Zuhal Yüksel – Seğmen Sitesi

Çiğdemim Derneği, mahalleli olma ve dayanışma kültürünün etkin olduğu ve yaşam alanlarıyla farklı özellikteki bireylerin mutlu olduğu bir mahalle olmak yolunda 24 yıldır aralıksız çalışıyor. Çalışmalarını semt sakinlerinin yaşam kalitesini artırmak, giderek unutulmaya yüz tutan komşuluk ilişkilerini güçlendirmek için sürdürüyor.

Çiğdemim zaten kuruluşundan beri komşuluk kavramına özen göstermekte, bu yönde çalışmalar yürütmektedir.Bu yöndeki uluslararası çalışmalar da doğru yönde ilerlediğimizi gösteriyor. İlki Paris’te yapılan ve 2004 yılından sonra tüm dünyada yaygınlaşan komşuluk günleri, günümüzde “Avrupa Komşular Bayramı” olarak her yıl Mayıs ayının son haftasının Salı günü 36 farklı ülkede, dünyanın 1200 şehrinde 30 milyonun üzerinde insan tarafından çeşitli etkinliklerle evrensel bir gün olarak kutlanıyor.

Mayıs ayında gerçekleştirilen iki etkinlik komşuluk ilişkilerimizi tazelemek adına önemliydi.

Bir pazar günü, mahalle sakinlerinin birbirleriyle tanışmalarını ve kaynaşmalarını böylece komşuluk ilişkilerini güçlendirmelerini amaçlayan geleneksel Komşuluk Panayırının 15’incisini gerçekleştirdik, komşularımızla bir arada söyleştik, eğlendik. Dans gösterileriyle başlayan etkinlik, gitar, koro ve solo dinletileri, mahallenin ritim korosu gösterisi, Türk halk müziği dinletisi ve oyun havaları eşliğinde devam etti.Komşuluk temalı fotoğraf yarışması sonuçları açıklandı, ödüller dağıtıldı, katılan tüm fotoğraflar sergilendi. Çeşitli yarışmalar ile heyecanlı dakikalar yaşandı.

Ramazan ayı içinde bir akşam komşuluk iftar soframızda hep birlikte yedik, içtik, sohbet ettik.

Sıcak geçen mayıs ayı akşamında parkın serinliğini yaşadık, dostlarımızın saksafon dinletisini izledik.

Değişen yaşam koşullarına rağmen güçlü ve güven dolu komşuluk bağlarını hızlandıracağımıza inanıyoruz, komşuluğu pekiştiren etkinlikleri önümüzdeki yıllarda da sürdürmeye kararlıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir