AHMET HAMDİ TANPINAR MÜZE EVİ

Turhan Demirbaş – Başak Sitesi

Edebi kültür mimarilerinin mihenk taşı olan Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi’ne sizin için geldik, kütüphaneyi sizin için gördük! Nedir müze kütüphanesi? Bulundurduğu eserler, yazmalar, dergiler ve ödül almış yapıtlar mimarinin kütüphane kısmını oluştururken; yazarların büstleri, şahsi eşyaları ve yapıtların özgün, tıpkıbasımları ise müze kısmını oluşturur. Böylece müze kütüphanesi ortaya çıkar. Yani hem kültürel birikimler, hem de kültürel birikimler sonucu ortaya çıkan edebi birikimlerin yer aldığı mükemmel mekânlardır. Ayrıntılara geçmeye hazırsanız, başlayalım!

Tarihçe: Tanpınar Kütüphanesi bulunduğu konum itibariyle Gülhane Parkı dolaylarından İstanbul tarihini kucaklarken bir yandan da Cağaloğlu kısmından günümüz yayıncılığına ortaklık etmekte.Dönemin alay geçitlerini seyretmek için yapılmış olan bu binaya ‘’Selam Köşkü’’ de denmekteymiş. Tanpınar’ın kütüphane ile ilişiği 1929’da burada yapılan edebiyat toplantılarına aza (üye) seçilmesiyle başlamış. 1929’dan 1930’lu yılların sonuna kadar burada zamanın edebiyat dergileri, yazar ve şairleriyle buluşmuş ve edebiyat şuarasını burada toplamış. Müze kütüphanesine dönüştürüldüğü günden bu yana ise gerek etkinliklere, sergilere ve edebiyat sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği projelere gerekse edebiyatseverlerin, öğrencilerin, marjinal ‘aşk böcükleri’nin ve bizim gibi okurlarını çok seven editör ve yazarların buluşmasına ev sahipliği yaparak varlığını devam ettirmekte!

Mekân: Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi köşk olduğu için, fazlasıyla büyük. Hâliyle alan sıkıntısı hiç yaşanmamış. Geniş büyük odalarda büyük açık raflar, çalışma masası olarak kullanılan genişçe masalar, ahşap evlerde rast geldiğimiz eski tip minderli koltuklar ve sandalyeler yer almakta. Dekorasyon inanılmaz özverili! Genişçe bir odanın ortasına doğru sarkan kocaman ihtişamlı avize, duvarları ve tavanları süsleyen geleneksel motifler, ortama loş hava veren pastel mobilyalar ve ışık..

Alıntı : https://www.fikriyat.com/galeri/kultursanat/turkiyedebulunanedebiyatmuzeleri/2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir